piątek, 24 lipca 2015

Zaskakujące rozmowy…W ubiegłym tygodniu pojechaliśmy na weekend do mojej mamy. Zanim opiszę pewną sytuację chcę jeszcze powiedzieć, ze to naprawdę cudne uczucie wracać do domu rodzinnego, móc zobaczyć rodzinę i nasze kochane koty. Takie spotkania dają pozytywną energię na długo i pozwalają pamiętać, że wokół nas są najbliżsi i zawsze można liczyć na ich wsparcie.

A wracając do rozmowy, odbyła się ona przy stole w czasie sobotniego obiadu.
W rolach głównych wystąpił mój pięcioletni siostrzeniec Kuba i jego ciocia, czyli ja.


Kuba: Ciociu, a gdzie kupuje się koty???

Ja: Kochanie, kotów nie trzeba kupować, jest takie miejsce, które nazywa się schroniskiem i tam mieszkają kotki, które nie mają swoich ludzi. Można tam iść i zrobić prezent takiemu kotkowi i zabrać go do domku. Takie kotki bardzo się cieszą tym, że mają swoich ludzi i swoje miejsce obok nich.

Kuba: (z prawdziwym dziecięcym zdziwieniem) Naprawę? Są kotki, które nie mają swoich domków?

Ja: Tak, są takie kotki.

Kuba: (z pełnym dziecięcym uśmiechem i miną małego odkrywcy) Oooo! Ciociu to możesz iść do tego miejsca i dać domek nowym kotkom, bo Cleo i Tolek mają już nowy domek. Ja je bardzo kocham i daję im swój domek.

Ja: … (cóż, nie odpowiedziałam nic, ponieważ nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, dzieci potrafią zaskoczyć)…I do dziś nie wiem, co odpowiedzieć. Może jak już koty będą mogły mieszkać z nami to zabiorę Kubę do schroniska? A może znajdzie się jakiś kotek, który wybierze Jego domek?


Nie wiem, może macie jakiś pomysł jak postąpić w tej sytuacji? 
wtorek, 14 lipca 2015

Wybrałam czy zostałam wybrana?


Dziś zupełnie inny temat rozważań. O żywych istotach w kocich futerkach, czyli o moich kotach. Tytuł może i trochę prowokujący ale jest o tym jak znalazły się w naszym domu i naszych sercach :) 

Dziękuję Tobie Pantero za to, że ostatnim komentarzem zmotywowałaś mnie do napisania tej historii, trochę odkładanej w czasie. Historia Cleo

Wrzesień 2009 roku zapadła decyzja, że czas już poszukać własnego kota, w właściwie kotkę. Tak wiedziałam, że to będzie kotka i bardzo chciałam, aby była szara i urosła na dużą kocicę z zielonymi oczami i … zastąpiła moją przyjaciółkę z dziecięcych lat Szarusię. 
Tak sobie właśnie wymyśliłam i nawet znalazłam Panią z małymi kotkami, która chciała je oddać w tzw. dobre ręce i miała właśnie taką kotkę. 

Zaopatrzyłam się w kuwetę, żwirki, jedzenie i kartonik z dziurami, który miał tymczasowo posłużyć za transporter. Pojechałam z radością i podnieceniem w sercu na spotkanie z przyszłą szarą przyjaciółką.  Ale … szara kotka nawet nie spojrzała na mnie… 

Zupełnie nie byłą zainteresowana moją osobą, tak jakbym dla niej nie istniała, jakbym była powietrzem…
Cóż, marzenie o drugiej Szarusi szybko prysło! I to tak szybko jak tylko mogły biegać wokół moich stóp małe, czarne cztery łapki. A na tych czterech łapkach malutka, czarna, młodziuśka koteczka, która była wyraźnie szczęśliwa, że mnie widzi. Spojrzałam w jej zielone oczy i pokochałam tą istotkę. Oczywiście do domu pojechała ze mną mała-czarna i do tego tego bardzo drobniutka kotka. 
I tak Cleo wybrała sobie nowe miejsce do życia i nowych „swoich” ludzi. Tak, to ona wybrała a ja zaakceptowałam jej wybór i cieszę się na co dzień jej obecnością.
Historia Tolka

Rok później zdecydowałam, że czas już na drugiego kota. Spytasz, dlaczego? Uważasz, że koty to urodzeni samotnicy uwielbiający w samotności w blokowych ścianach? Niestety ale tak nie jest, koty wbrew powszechnie panującej opinii  lubią zabawy i potrzebują towarzystwa. 
No tak, decyzja o drugim kocie zapadła, ale ile problemów z wymyśleniem, jaka płeć, czy będzie lepiej jak dokocimy samca czy samicę, jaki kolor? Może biały, może rudy a może szylkretowa księżniczka? I oczywiście czy z „przekocionego” domu czy schronisko?

I tak sobie chodziłam z tymi pytaniami rodzącymi się w mojej głowie aż…

Wracałam tego październikowego poranka ze szpitala. Moja siostra urodziła tej nocy synka a ja byłam u niej w odwiedzinach i zobaczyć mały Cud Życia. 
Zaparkowałam swoje auto blisko bloku i … usłyszałam z krzaków pisk…, jakby małe zwierzątko. Oczywiście poszłam „w krzaki” aby zobaczyć co wydaje takie smutne dźwięki i co zobaczyłam? Malutki kociak, szarak, z połową sierści, z wielkimi żółtymi oczami wlepionymi  we mnie. I jak myślicie, co mogło być dalej? Oczywiście zabrałam to maleństwo do siebie, miałam już transporter, więc został tam „załadowany” i zawieziony do veta. badanie, diagnoza, zastrzyki, lekarstwa i … szybo doszedł do siebie, taki mały zwierzęcy Cud Życia. 

Już po odrośnięciu sierści okazało się, że Tolek jest najczarniejszym kotem jakiegokolwiek widziałam. A szarość wynikała i trochę z kurzu i dużo z braku sierści. 
Mój kot z ulicy – jak go czasem nazywam - charakter ma przecudny, jest przywiązany do nas jak pies, tuli się i łasi również bardziej piesko niż kocio. I tak samo jak Cleo obdarzył nas bezgraniczną miłością i zaufaniem :)

Właśnie, wybieramy czy jesteśmy wybierani?

Jestem ciekawa Waszych historii i opinii…

Listopad 2010

Bardzo lubię to zdjęcie, choć jest już bardzo archiwalne. A zachowało się ponieważ było robione telefonem.  

Cleo wygląda tu na dużą kotkę, w rzeczywistości jej waga nie przekracza 2,5 kilogramów – ma bardzo drobną i delikatną budowę. Tolek w tej chwili jest dwa razy większy od niej, jego waga to 6 kilo - mój "mały" kotek :) 
niedziela, 5 lipca 2015

Jak to jest stracić wszystko?


Czasem ktoś zadaje mi jeszcze to pytanie.
Moja odpowiedź zaskakuje pytającego, odpowiadam z wewnętrznym spokojem:
nie wiem, nie straciłam wszystkiego. 

Tego jestem bardziej niż pewna, nie straciliśmy wszystkiego, straciliśmy tylko rzeczy materialne. 
Ten rok jest dla nas trudnym okresem, choroby bliskich, szpital, operacja, a miesiąc po "naszym" pożarze odejście do wieczności bliskiego członka rodziny. Bez ostrzeżenia, bez zapowiedzi, nagle....

Przyznaję, że i ja i mój mąż przeżyliśmy mocno wszystkie te zdarzenia. Przegadaliśmy je, przepłakaliśmy, byliśmy po prostu blisko siebie, wiedząc, że oboje potrzebujemy naszego wsparcia. To dziwne i jednocześnie pięknie jak uczucie miłości zmienia się na przestrzeni czasu. 
Z  fascynacji drugą osobą, najczęściej fizyczną, przechodzimy do "ostrego" zakochania, gdzie serce bije jak szalone na widok ukochanej, ukochanego. Potem przychodzi codzienność, często zamienia się w niepogodę, burzę i śnieżyce...

I jeśli dwoje ludzi przejdzie razem te nieprzyjazne wiatry i trudne drogi to bycie razem zmienia się na coś dużo bardziej głębokiego, coś co najprościej mogę nazwać zaufaniem, serdecznością, przyjaźnią, miłością.
I te uczucia, mam wrażenie, że urodziły się tak głęboko, że trudno byłoby je wyrwać. 

Dlatego odpowiadam, nie straciliśmy wszystkiego... 

Rozumiesz już dlaczego?